“Türkiye ve dış politika” üzerine… (1) Bitene Kadar
12 May 09

Ekşi Sözlük

Saat 20:56'de S-Ak tarafından yazılmış

En çok zaman geçirdiğim sitelerden birisi olduğu için ilk site tanıtımı yazımın Ekşi Sözlük üzerine olmasını istedim. Aslında bilmeyen çok kişi de yoktur ama bir şeyler karalamak iyidir yine de.

Ekşi Sözlük, sozluk.sourtimes.org veya www.eksisozluk.com adresinden ulaşılabilen, 1999 yılında kurulmuş ve kendi özgün sistemini oluşturmuş bir sitedir. Özgün sistem derken demek istediğim, o yıllarda hiç yaygın olmayan bir fikrin ortaya atılması ve günümüze kadar onlarca klonunu oluşturması.

Ekşi Sözlük’te şu anda 20000 civarında yazar var. Çeşitli konular hakkında, TCK’ya ve sözlük formatına uyduğu takdirde herkesin özgürce yazabildiği bir platform. Günümüzde çok fazla sözlük türedi fakat hepsinin çıkış notkası ve en büyüğü Ekşi Sözlük’tür. Sadece üyelerin yazabildiği bir ortam olmakla kalmayıp, ciddi bir tanıtım imkanına da sahiptir.

Şu anda Türkiye’de en büyük 20 site arasındadır. Bu yüzden girilen entry’ler (yazı yazmak yerine entry girmek diyeceğim bundan sonra) şirketler açısından da büyük önem taşımaktadır. Böylesine büyük bir platformda, bir ürünle ilgili onlarca hatta yüzlerce farklı deneyim yer alabiliyor. Bu yüzden de bir çok kişinin ürün alırken yorum okuduğu yer haline de gelebiliyor.

Siteye üye olmak için üstteki butonları kurcalamak gerekiyor. Üye olduktan sonra 10 adet entry girmek ve onların onaylanmasını beklemek gerekiyor. Üye olanların tema değiştirme hakları olduğundan, yazarlık için olmasa bile temalar için üye olmak da gayet güzel oluyor. Biraz kurcaladığınızda çok yaratıcı temalar görebilir, hatta yazar olursanız kendiniz de tema yapabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: