Facebook’taki 20 Çeşit Erkek Fotoğrafı “Türkiye ve dış politika” üzerine… (1)
07 May 09

Her şeyin başı sağlık dediler senelerce, aklımızda kalıplaşmış bir cümle olarak kaldı tabi. Her şeyin başı eğitimdir bence. Türkiye’nin en büyük sorunu eğitimdir. Diğer faktörler eğitimle birlikte çözülebilir.

Eğitim, bilinçli insan, bilinçli toplum yaratır. Başkalarına saygı duymayı bilen, yaptıklarını, düşündüklerini beğenmese bile saygı duyabilen insanlar yetiştirir. Saygı, karşındakinin de insan olduğu bilincini getirir.

Eğitim deyip geçmemek gerekiyor tabi, sadece okul yapmak yetmiyor. Bilinçlendirme kampanyaları yapmak, köy köy, mahalle mahalle gezmek, bölge kültürünü bilmek gerekiyor. O kültürün ihtiyacı olan kampanyalara ağırlık vermek gerekiyor.

Asıl geleceğim nokta nüfus planlaması aslında. Devletin çocuk yapmayı bir şekilde zorlaştırması gerekiyor bence. Gereğinden fazla çocuk her zaman başkalarının haklarını gasp etmektir benim gözümde. Ülke ekonomisine zarar verir. Hastane koridorlarındaki kalabalığın, yeterli okul olmamasının, sınıfların dolu olmasının, işsizliğin artışının bir nedeni ülkedeki hızlı nüfus artışıdır. Ekonomi bunu kaldırabilecek güçte değildir.

Nüfus planlaması yaptıramayız tabi ki, baskıcı olmak bir çözüm değildir. Aileye “yeterli çocuk bilinci”ni de aşılayamıyorsak bence para vererek nüfus artışının bir miktar önüne geçebiliriz.

Çok çocuklu ailelerin maddi durumunun genelde iyi olmamasına bağlı olarak, bu sistem işleyebilir bence. Ailede hiç çocuk yoksa bir miktar para verilebilir. Tek çocuk için verilen bu ücret biraz daha düşürülür. İki çocuk için daha da fazla düşürülür. Üç çocuk için hiç verilmeyebilir. Tabi bu verilen paranın da tatmin edici bir miktar olması lazım, 10 liralık maaş artışları gibi komik bir rakam olmamalı. Bunun yanında, doğum kontrol yöntemlerine de ücretsiz (hatta uygulanan yerleşkeye göre, isimsiz) erişim sağlanması gerekli. Belki bu sayede eğitime verilen önem de artar, zamanla nüfusu sabit kalabilen bir ülke oluruz.

Az çocuğa çok para fikri bir süredir aklımda olan bir düşünceydi, birkaç dakikada incelenebilecek bir konu değil, bir çok açığı, eksiği vardır tabi ki ama düzenlenebilir bence bunlar. Demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: