güzel bir medya oynatıcı – gom player Firefox Sekmeleri Özelleştirme
27 Nis 09

Bu yazıda hem Scroll Search Engines isimli eklentiyi tanıtacağım hem de Firefox’un arama kriterlerinin birkaçını değiştirmeyi anlatacağım.

Bahsettiğim kriterler Firefox’un arama kutucuğundan yapılan aramaların farklı bir sekmede açılması ve adres çubuğuna yazılan kelimelerin google.com yerine google.com.tr üzerinden yapılması.

Öncelikle Scroll Search Engines‘ten bahsedeyim. Bu eklenti, sağ üstteki arama kutucuğundan seçilecek sitenin sadece logo yanındaki oka tıklayarak değil de, mouse’un tekerleğini kullanarak değiştirilmesine yarıyor. Bu da büyük bir kullanım rahatlığı sağlıyor.

Arama kutucuğundan yapılan aramaların farklı bir sekmede yapılması için, tarayıcımızın adres satırına about:config yazıyoruz ve Firefox ayar sayfasına giriyoruz. Sayfanın üstündeki arama kısmına search yazıyoruz, karşımızaa gelen seçeneklerden browser.search.openintab kısmına çift tıklıyoruz. Artık bu kısımdan yapılacak aramalar farklı bir sekme üzerinde açılacak.

Adres çubuğundan yapılan aramaların da google.com yerine google.com.tr üzerinden yapılması için, ayar penceresine google yazıyoruz. Karşımıza çıkan seçeneklerden keyword.URL‘yi buluyoruz, çift tıklıyoruz ve oradaki adrese .com kısmından sonra .tr ekliyoruz. Bu arada adresin bir kısmına hasar vermediğimizden emin olmamız gerekiyor.

Beğendiğiniz bir siteyi, arama kutucuğuna eklemek istiyorsanız ve o site buna imkan tanımıyorsa http://mycroft.mozdev.org/ adresinden istediğiniz siteyi aratıp ekleyebilirsiniz. Bu kadar arama konulu yazıdan sonra bunu da eklemeden geçmek istemedim.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: