29 MART 2009 MAHALLİ İDARELER VE İL GENEL MECLİSİ SEÇİMİ ÜZERİNE… birlikte yaşayamayan ülke
10 Nis 09

torrent, peer to peer (p2p) diye bilinen sistemin bir parçasıdır. p2p, dosyaları internette bir siteden indirmek yerine başka kullanıcıların bilgisayarından dosya çekmek için kullanılan sistemdir.

eskiden napster, imesh, kazaa, ares, bearshare, limewire gibi programlar çok yaygındı. şu anda bunlar yine kullanılıyor olsa da emule, torrent ve dc++ lider p2p sistemleridir. napster, imesh… gibi programlarla genellikle dosyaları program üzerinden aratıp, karşımıza çıkan listeden en uygun bulduğumuz dosyayı indiriyorduk. fakat torrent ile siteler üzerinden istediğimiz dosyaya ait küçük ipucu dosyasını buluyoruz ve bir torrent programı ile açıyoruz. bu ipucu dosyası, torrent programına, hangi dosyaların hangi kişilerden indirileceğini söylüyor da diyebiliriz.

ben torrent programı olarak utorrent kullanıyorum ve tavsiye ediyorum. utorrent’i açtıktan sonra birkaç küçük ayar yapılırsa iyi olur. bu ayarlar şöyle:
options > preferences > directories menüsünden indirilmesi henüz tamamlanmamış ve indirilmiş dosyaların bilgisayarda nereye kaydedileceği seçilir.
options > preferences > connection menüsünden port ayarlanır. (”rastgele port” tıklanarak seçim yapılırsa daha iyi olur) (portun ne olduğunu birazdan anlatacağım.)
options > preferences > bandwidth menüsünden maximum upload (başka kullanıcılara gönderme) hızı, download yapılmazken max upload hızı, max download (indirme) hızı, max bağlanma sayısı, torrent başına max parça yükleyen sayısı, torrent başına kaç upload slotu olacağı ayarlanır. ben 1mbit bağlantı ile 35 upload ve 115 download kullanıyorum, tabi cfosspeed adlı programı da kullanmayı ihmal etmiyorum. max bağlantı sayıları ise modem performansına göre de değişebilir, sırasıyla 500, 350 ve 5 olarak kullanıyorum.
options > preferences > bittorrent menüsünden dht‘yi kapatabiliriz. dht’yi kapatmak için “enable dht network, enable dht for new torrents, enable local peer discovery, enable peer exchange” kısımlarındaki işaretler kaldırılmalıdır. (ne olduğunu birazdan anlatacağım.)

options > preferences > speed guide menüsündeki “test if port is forwarded properly”ye tıklayarak daha önceden işaretlediğimiz port açık mı değil mi kontrol edebiliriz. port için basitçe başkalarının bilgisayarlarıyla kendi bilgisayarımız arasında açılan bir kapı diyebiliriz. port açıksa sorun yok, port kapalıysa açmamız gerekiyor, açalım ki başkalarıyla rahatça dosya transferi yapabilelim. port açmak başlı başına bir konu olduğu için, zaman zaman işkence halini aldığı için ve her modemde farklı şekilde yapıldığı için bu yazıda incelemeyeceğim. google’dan kendi modeminize ait port açma işleminin nasıl yapıldığını bulabilirsiniz. anahtar kelimeleriniz “port açma”, “port yönlendirme” ve “port forwarding” olmalı.

yazının başında bahsettiğim ipucu dosyaları için çeşitli siteler mevcut. bu sitelerin bazıları herkese açıktır, bazılarıysa sadece üyelik kabul eder ve kaliteli sitelere üye olmak ve üye olduktan sonra atılmamak zordur. herkese açık sitelerin en büyükleri mininova, thepiratebay ve isohunt’tır denilebilir. demonoid’deki bazı dosyalar dışarıya da açıktır fakat üyelere özel dosyalar da vardır. üyelik kabul eden bazı sitelere örnek olarak torrentleech, zamunda, arena-bg, arena-tr örnek verilebilir. her sitenin üyelik koşulu vardır ve farklıdır. arena-tr’yi örnek verirsek, genel ratio’yu 0.7′nin üzerinde tutmak gereklidir. bunun amacı sadece indirmek değil, paylaşımı artırmaktır.

ratio, upload/download oranıdır. mesela 5 gb download yaptıysanız ve 10 gb upload yaptıysanız ratio’nuz 10/5=2′dir.

dht kısmında anlattığım ayarlar genel olarak, indirdiğiniz dosyaları, kullandığınız tracker dışındaki kişilere de göndermeye yarar. üyelik gerektiren bir tracker kullanılıyorsa dht’yi kapatmak gereklidir. herkese açık bir tracker ise dht’yi kapatmaya gerek yoktur. (tracker, ipucu dosyasının kayıtlı olduğu ve bu dosyaya komutlar veren sitedir.)

program incelemesi dedik ama bu daha çok torrent sistemi incelemesi. torrent ilk anda çok karışık gelen bir sistemdir fakat aslında çok basittir. bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: