download sırasında surf yapamamak – cfosspeed 29 MART 2009 MAHALLİ İDARELER VE İL GENEL MECLİSİ SEÇİMİ ÜZERİNE…
18 Mar 09

önümüzdeki seçimlerde eskişehir’de (büyükşehir belediyesi için) iki aday öne çıkıyor şu anda. dsp’nin adayı, anadolu üniversitesi’ni türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri haline getirmiş, açık öğretim fakültesini kurmuş, iki dönemdir belediye başkanlığı yapmış yılmaz büyükerşen. akp’nin adayı ise osmangazi üniversitesi inşaat mühendisliği bölümü hocalarından hasan gönen.

türkiye’de 2007 seçimlerine göre oy kullanacak kişi sayısı 6 milyon artmış durumda. eskişehir’de de 50 bin yeni seçmen var. bu kadar artışın normal olmadığı, hileli bir seçim olabileceği birkaç ay önce konuşulan şeylerdi. bu anormal seçmen sayısı artışı, kömür ve erzak dağıtımlarının tüm türkiye’de olduğu gibi eskişehir’de de artması, recep tayyip erdoğan’ın sürüsü olan “vur de vuralım öl de ölelim”ciler ve chp’nin de büyükşehir’de aday çıkarması (takip edenler bilir, önceki yerel seçimlerde chp eskişehir’den aday çıkarmamıştı) hasan gönen’in kazanacağını ya da kaybetse de az bir farkla kaybedeceğini bana düşündüren etmenler. bu dört etmen dışında iktidar partisinin adayı başkan seçilirse eskişehir’in daha çok gelişeceğini düşünen (maddi açıdan haksız sayılmazlar) kişiler de mevcut.

yılmaz büyükerşen, eskişehir’in 10 yılda bu kadar çok konuşulan, merak edilen şehir haline gelmesinde en aktif rolü üstlenmiştir. önce anadolu üniversitesi’yle öğrencileri şehre çekmiş, sonra da belediye başkanlığıyla eskişehir’i yaşanır bir kent haline getirmiştir.

şehrin tüm sistemini baştan sona değiştiren tramvayı yapmış, şehir merkezine araç girişini yasaklamış, rahatça yürünebilir bir merkez oluşturmuştur.

yan duvarları dökülen, dayanıksız köprüleri olan porsuk’un temelini temizlemiş, çevresini güzelleştirmiş, köprüleri yenilemiştir. (porsuk şu anda hala mavi ve berrak değildir, bunun nedeni kütahya tarafından gelen fabrika atıklarıdır.) nehirde gondolla gezinti imkanı sağlamış, hatta bir kısmını ulaşıma da açmıştır. (devam edecektir.) uluslararası kano yarışları düzenlenmesi için uğraşmış, böylece şehrin başka ülkeler tarafından bilinirliğini de artırmıştır.

türkiye’de hiç önem verilmeyen yeşil alanların artırılması için çalışmış, çeşitli parklar yapmıştır. mevcut parklardaki eskimiş demirleri, oyuncakları, bankları yenilemiştir.
kent park olarak bilinen, yapay plaj ve denize, açık/kapalı yüzme havuza (kapalısı yapılıyor sanırım hala), su bisikletlerinin kullanılabildiği gölete sahip olan (kent evi, restoranlar, at binme alanları da yapılacak) 300 bin metrekarelik alana kurulmuş dev bir park yapmıştır.
bilim sanat ve kültür parkı olarak geçen, korsan gemisi, bilim deney merkezi, masal şatosu, gölet, konser alanı olarak kullanılabilecek anfi tiyatro bulunan 400 bin metre karelik alana sahip bu parkta da, park içi ulaşım özel trenlerle sağlanacak.
hiçbir destek almadan, mamuca göleti’ni yapmış, bu gölet sayesinde ileride oluşacak muhtemelen su sorununa ciddi derecede önlem almıştır. yine bu gölette uluslararası su sporları düzenlenmektedir. çevresinde piknik alanları ve dağ bisikleti yarış alanları da bulunmaktadır.
bunlar büyükerşen’in özellikle yeşil alan ve su konusunda (hem taşımacılık, hem sportif, hem eğlence hem de susuzluk problemi açısından) ciddi yatırımlar yaptığını göstermektedir.

başkanlığı süresince sanata özellikle önem vermiş, şehri heykellerle donatmış, opera binası, tiyatro salonları, senfoni orkestrası kazandırmıştır. şehrin merkezindeki çirkin görünümlü meyve sebze halini, restorasyon çalışmalarıyla gençlik merkezi haline getirmiş ve meyve sebze halini şehir dışlarına taşımıştır. taksi duraklarını, simitçileri eski görünümlü yapılardan kurtarmıştır. her ev bir atölye projesiyle özellikle ev hanımlarına yönelik el işi kursları verilmesi için çalışmalar yapmıştır. odunpazarı evleri’ni yapmış, birisine çağdaş cam sanatları müzesi kurmuştur.

engelli vatandaşlarımızı unutmamış, köprüleri merdivensiz çıkılabilir hale getirmiş, kaldırımları eğimli hale getirmiş, tramvaya iniş binişlerini kolaylaştırarak onları toplu taşımacılıktan daha rahat yararlanabilir hale getirmiştir.

halk ekmek fırınında vitaminli ekmeği ucuza imal etmiş ve halka ulaştırmıştır.

porsuk’taki gondollar (kanolar da olabilir) ve şehirdeki heykeller yine belediye tarafından yapılmış, tanıdıklara, yabancılara ihalelere verilip boşuna para aktarılmamıştır. şehrin ihtiyaçlarının yine şehir tarafından karşılanması için çalışmalar yapmıştır.

şu anda yapımı devam eden ve 50 milyon liraya malolan dev arıtma tesisinin temellerini atmıştır.

kalabak suyu’nu son model tesislerde şişelenmesinin yapıldığı bir marka haline getirmiştir.

görüldüğü gibi özellikle toplu taşıma, sanat, su ve parklar konusunda şehre özellikle ilgi göstermiştir. bu yazdıklarım dışında aklıma gelmeyen ve ufak tefek de olsa birike birike şehrin tüm çehresini değiştiren daha birçok yatırımı bulunmaktadır.

elbette bazı olumsuz yanları da vardır. tramvay sistemine klima takılması için garanti sürelerinin bitmesinin beklenmesi, duraklarda ilk zamanlarda turnike sistemi yerine tramvay içinde validatörlerin olması ve bunun etkisiyle hatalı planlanmış ve modifiye manyağı olmuş duraklar, tramvayın ilk başladığı günlerde otobüslerin şehir merkezinden uzaklaştırılması bazı planların tam olarak tutmadığının işareti.
büyükerşen’in tramvay dışında en çok eleştiri aldığı diğer bir nokta ise şehir merkezi ve kenar mahalleler arasındaki görüntü farkı. şehir merkezine daha çok yatırım yapıldığı, kenar mahallelere daha az ilgi gösterildiği yalan sayılmaz aslında. fakat hem şehir merkezine yatırım yapmanın kenarlara yatırım yapmaktan daha kolay destek bulması, hem de merkezden kenarlara ilerleyecek sistemin daha sağlıklı olması bunun etmenleri arasında. ayrıca çamlıca tramvayının aylardır bir takım çevreler tarafından engellenmesi (kim acaba) bu eleştirileri almasında da büyük bir etmen. yine de kenarlara yaptığı yatırımlar için bu kadar geç kalmış olmamalıydı diye düşünüyorum.
trafik de eskişehir’de son zamanlarda büyük sorun haline gelmeye başladı. tramvayın toplu taşımacılık, görüntü ve temizlik açısından büyük bir yatırım olduğu ortada fakat merkezdeki trafiğin bu kadar yoğun olmasını direk olarak etkiliyor. tabi tramvay projesinin 3-5 yıllık değil, en az 15 yıllık, birkaç etaptan oluşan ve devam etmesi gereken bir proje olduğunu da unutmamak gerek.

büyükerşen’in tüm bunları 10 yılda yaptığını, bu 10 yılın 7’sinde ise kendisine her konuda muhalefet bir iktidara karşı bir şehri bu kadar geliştirebildiğini göz önüne almak gerek. seçimi kazandığı takdirde yine her hizmeti engellenmeye çalışılacak fakat o yılmadan şehri 5 yılda en az 20 yıl daha ileriye götürecektir.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

3 yorum yazılmış

 1. MERVE demiş ki:

  Merhaba,

  Yılmaz Büyükerşen kesinlikle Eskişehir’i yaşanır bir şehir haline getirmiştir.Onu karalamaya çalışanları kınıyorum.Tüm Eskişehirlilere sesleniyorum bunlara kanmayın Yılmaz hocam neyi söz verdide yapmadı yine söz veriyor yine yapacak.Onun emeklerini görmezden gelemeyiz.

 2. S-Ak demiş ki:

  umarız eskişehir halkı son günlerde çıkan karalama kampanyalarına itibar etmez de ağzının payını verir bu iftira atanlara. tekzipleri de görürüz sonrasında.

 3. Ariesman demiş ki:

  Yüzde 51,5 oy ile yeniden iş başına gelmek, yeterli bir cevap değil midir malum çevrelere? ;)

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: