firefox üzerinden internet explorer kullanmak 29 mart 2009 yerel seçimleri ve eskişehir
12 Mar 09

özellikle p2p sistemiyle çalışan download programları açıkken (utorrent, bittorrent, vuze, emule…) internette rahatça dolaşamamak büyük bir sorun. cfosspeed kullanarak bu problemin büyük ölçüde önüne geçmek mümkün. bunun dışında, upload sırasında download hızının düşmesini engellemeye de yarıyor.

program kurulduktan sonra birkaç gün bağlantıyı inceliyor ve gerekli kalibrasyon işlemlerini yapıyor, bu süre içerisinde bağlantının biraz yavaşlaması normaldir. bağlantının download ve upload sınırını sonuna kadar kullanmak bu kalibrasyon sürecini minimuma indirmek için etkili bir yöntemdir. yani hızlı bir siteye (rapidshare, e-mail…vs.) 10 mb civarında dosya yüklemek ve hızlı bir siteden 10-15 mb boyutunda dosyalar indirmek bu süreci minimuma çekecektir.

programın birkaç küçük ayarı şu şekilde:
program yüklendikten sonra sağ altta cfosspeed logosu çıkacak, bu logoya sağ tıklayıp ayarlar > bağlantılar
kısmından kendi bağlantınız için en uygun olanı seçin. (muhtemelen bu kısımla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır zaten.)

sonrasında ayarlar > ayarlar menüsünden birkaç ayar yapmak gerekiyor. bu menüdeki terciler sekmesinden bağlantınızın “sabit” veya “değişken” olduğunu belirtin.
protokoller sekmesindeki “dosya paylaşımı” kısmından bittorrent protokolünü “düşük”e getirin. (p2p programınıza göre bittorrent yerine kendinize uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.)
programlar sekmesinden internet explorer, firefox (ya da kendi kullandığınız tarayıcıyı), msn messenger gibi öncelikli kullandığınız programların önceliğini en yükseğe getirin. (programlar listede yoksa kendiniz eklemelisiniz) yine buradaki dosya paylaşımı kısmından kullandığınız programın önceliğini kendinize göre ayarlayın. (düşük olması, internet performansınız açısından daha iyidir)

ben bilgisayar başında otururken dosya paylaşımlarını “düşük” seviyeye getiriyorum. bağlantıyı kullanmadığım zamanlarda da en yükseğe getiriyorum, siz de bu şekilde yapabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: