“KoyuLaciSiyahaYakın” (Dünyevi… – II) firefox üzerinden internet explorer kullanmak
07 Mar 09

Son 10 yıldır üst üste el değiştiren ve çizgi değiştiren Sabah gazetesi, mevcut okuyucu kitlesini korumak ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla http://www.sabah.com.tr/video_detay,4722ce1c6302757278a2305db8bc02e5~1.html linkindeki gibi bir reklam filmi hazırlatmış. Bu filmi ilk izlediğimde bir seyirci olarak bende yaratan etki, merkeze oturmak isteyen bir siyasal partinin yerel seçim reklamı izlenimini verdi. Sonunda bir gazete reklamı olduğunu gördüğümde ise beklentilerin sukut-u hayale uğraması ve güven tazelemek için çırpınan bir üründen başka bir şey yoktu gözümde.
Önce Refah-Yol’cu, sonra 28 Şubatçı, ardından AnaSol’cu ve sonunda malumunuz bir çizgide emin adımlarla ilerleyen gazetenin hem kendisini hem de kadrosunu oturtması hem gazete okurları için hem de kendisi için yaşamsal olmaktadır. Aksi takdirde Sabah gazetesi, okurunun gözünde değerli bir marka iken alelade bir yayına dönüşüm yolunun son virajını kat ederek bir süre daha yaşamasını sürdürecektir. Temennim bu gazetenin ilk çıktığı dönemlerdeki marka değerini kazanarak toplum hayatına dönmesidir. Böylece hem patron bu yayından para kazanır, hem de toplum kendi ihtiyacı olan haber alma özgürlüğünü sağlıklı bir biçimde tatmin etmiş olur. Üstelik gerçekten iyi bir yayın, toplumun sesi olduğu gibi iktidara yol gösteren kılavuzluk işlevini de görebilir.
Reklamın yapımcısı ajansa gelince, ajansın kim olduğunu bilmiyorum fakat iyi bir iş yaptıklarını demek zor olacak. Tanıtmak istedikleri ürün bir siyasal parti yahut hareket değil merkeze hitap eden bir gazete olduğuna göre, HaberTurk gazetesinin reklamcılarından biraz ders almaları gerekiyor. Her ne kadar süslü olursa olsun reklamların hitap ettiği kitleye o ürünü açıklayıcı, yansıtıcı, algılatıcı içerikte tanıtımlar yapılması gerekir.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

1 yorum yazılmış

  1. S-Ak demiş ki:

    ah bir de link çalışıyor olsaydı da biz de bakabilseydik rahatça :p
    edit: heh düzelttik tamam.

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: