Hayat hep sinüs kosinüs değil, tanjant kotanjant da lazım..* – hürriyet bilardo numaraları – video
02 Eyl 07

dijital fotoğraf makinesi uzmanı değilim, yaklaşık 3,5 yıldır dijital fotoğraf makinesi kullanıyorum ve bu süreç içerisinde bir dijital fotoğraf makinesi alırken genel olarak nelere dikkat edilmeli, kendi tecrübelerime göre aktaracağım.
öncelikle herkesin ağzından düşürmediği megapiksel teriminin üzerinde duracağım. belki dijital fotoğraf makinesi kullananlar kendileri bile bilmiyor megapiksel’i, ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli olur diye duydular bir yerlerden ve kendileri de sürekli 6 megapiksellik fotoğraf çekip duruyorlar belki de.
megapiksel bir resmi oluşturan piksel miktarıdır. 6 megapiksel fotoğraf makinesi, 6 milyon pikselden oluşan bir fotoğraf çekebilecek kapasitededir. yapılan ayarlara göre daha az da çekebilir. ne kadar çok megapiksel olursa resmin o kadar çok kaliteli olacağı doğrudur. (diğer ayarlar sabit kalmak koşuluyla tabi) fakat dijital makine kullananlar genel olarak fotoğrafı çekip bilgisayara aktarıp saklıyorlar. bilgisayarda, sahip olduğunuz monitörle de zaten fotoğraftaki kaliteyi çok da rahat anlayamayacaksınız ufacık bir resim değilse eğer. 2 megapiksel çok rahat yetecektir. yeri gelir en yüksek megapikselde çekersiniz, uzaktaki bir şeyi çekmek durumunda kalırsınız, daha rahat görebilmek için yüksek megapiksele ayarlayıp çekersiniz, fakat genel olarak 2 megapiksel de yetecektir. resmi bastırmak istediniz diyelim, bu sefer de poster yaptırmadığınız sürece yine çok yüksek bir megapiksele gerek yok. 2 megapiksel fotoğraflarda gayet kaliteli 10×15 cm boyutunda baskı alabilirsiniz.
yani diyeceğim odur ki 2 tane tüm özellikleri aynı olan fakat megapikselleri farklı olan makine varsa, illa da yüksek megapikselliye para yetiştireceğim diye uğraşmaya gerek yok.
zoom‘a gelelim. makinelerde genelde optik ve dijital zoom olmak üzere 2 çeşit zoom bulunur. optik zoom mercekler arasındaki mesafeyi değiştirerek fotoğrafın kalitesini bozmadan yakınlaştırma yapar. ne kadar fazla olursa yakınlaştırma özelliği o kadar artar, makinenin az yer kaplamasını istiyorsanız muhtemelen 3x-6x optik zoom civarında yakınlaştırma özelliği olan bir makine normaldir. dijital zoom ise makinenin kendi yazılımını kullanarak yaptığı yakınlaştırma işlemidir. nasıl bilgisayarda bir yakınlaştırma yaptığımızda görüntü pikselleşiyor ve kalitesi giderek bozuluyorsa dijital zoomda da aynı şey geçerlidir. kaliteyi çok aza indirgediği için kullanışsızdır. ne kadar yüksek olursa olsun makine alırken dikkat edilecek hususlardan biri olmamalıdır.
flaş‘tan bahsedecek olursak, profesyonel olarak bunun da terimleri vardır elbette, fakat çok da bilmiyorsanız çeşidin bol olduğu bir fotoğrafçıya falan gidip bütçenize uygun olanları deneyin derim. eski makinem, makine olsun niyetine alınmış bir şeydi ve flaşı cidden çok düşüktü, geceyi bırakın, hafif loş ışıkta bile fotoğrafta ne olduğunu kolay kolay anlayamazdınız. karanlık bi yere girip tek tek deneyebilirsiniz flaşları. bunun dışında fotoğrafı algılama ve odaklama süresi de etkili, yine eski makinemde aydınlık yerde bilgisayar ortamı için fena olmayan görüntüler elde edebilsem de, hafif loş ışıkta bile görüntü alabilmem için bir süre bekliyordum. eğer acil çekilmesi gereken bir şey varsa iş işten geçmiş oluyordu. bu yüzden karanlık bir yere girip, makineyi hafif hareket ettirerek ne kadar sürede görüntü aldığınıza falan da bakabilirsiniz.
marka olarak çevremde genelde canon ve sony’nin iyi olduğunu gördüm. bunun dışında alacağınız modeli araştırıp, hakkındaki yorumları okuyup, çevrenizde varsa profesyonel biriyle de bakabilirsiniz. burada ben genel olarak hiç bilmeyen birisi için temel özellikleri ele aldım.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: