17 agustos 1999 – ekşi sözlük Hayat hep sinüs kosinüs değil, tanjant kotanjant da lazım..* – hürriyet
17 Ağu 07

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10180079

20 ekim 2006 balıkesir depreminden sonra adeta tekrar ya$adıgım,asla unutmayacagım ve butun sozlugede unutturmayacagım tarihtir..

neden..
cunku gun gecmiyor ki insan olarak duyarsızlık basamaklarını bir bir cıkmayalım..
burda bana cıkıpta biri hayır diyebilir mi..duyarsızla$mıyoruz,sana oyle gelmi$,yanılıyorsun diyebilir mi..

efendim,17 agustos 1999 depremi $uphesiz benim ve benim gibi binlerce insanın hayatından cok $ey alıp goturdu..fakat bunların pek azı medyada yer buldu..

binlerce insanın oldugu,onbinlercesinin evsiz,ac kaldıgı bir felaketti 17 agustos depremi..peki biz ne kadar uzerinde durduk bu depremin..ne kadar hatırlatmaya calı$tık insanlara..
$u anda bu konu ile ilgili 200. entry yi yazıyorum..ulke tarihindeki en buyuk felaketlerden biri pinar altug ba$lıgı kadar ilgi gormuyor,goremiyor ne yazıkki..
hayır bunu istatistiksel olarak kıyaslamak icin soylemiyorum..bunu her seferinde unutmayalım,unutturmayalım diye 17 agustos tarihinde show amaclı kullananlar icin soyluyorum..her 17 agustos’ta ekranlarda boy gosteren zibidiler icin soyluyorum..
ellerinde mumlarla televizyonlara cıkanlar icin soyluyorum..her 17 agustos’ta uzerinde siyasi etiketlerle mezarlara karanfil bırakan uckagıtcı siyasetciler icin soyluyorum..
kendinize uzerinden rant saglayabilecek ba$ka bir konu bulun..

ben 17 agustos tarihinde bizzat depremi ya$adım..

uzerinden 7 yıl gecti..
bugun,anladım ki dı$arıdan her$ey toz pembe gorunuyor insanlara..
insanların dı$arıdan bakı$ acilari ise iceride bunları ya$ayan biri icin oldukca uzuntu verici oluyor..zira olayları dı$arıdan takip edenler,televizyonlardan izleyenler belkide 17 agustos depremini sadece 7.4 luk bir sarsıntı ve olen insanlar olarak biliyor..
oysaki ya$ananlar deprem sırasında ve sonrasında gercekten ibret verici..uzerine kitap yazılacak kadar buyuk bir felakettir 17 agustos..ve benim bunları burada yazmamım yegane nedeni ise,insanların “deprem” felaketini azda olsa ciddiye almaları icindir..

ne diyordum..
evet,17 agustos depremi bircok insanın hayatını altust etmi$tir..deprem sonrası ya$ananlar ise adeta felaketin buyuklugunu goz onune sermektedir..
i$te deprem sonrası sagda solda ileri geri konu$an “iyi oldu ya,turkiye ye bu kadar insan coktu” diye kendini bilmez yorumlar yapan orospu cocukları sizlere sesleniyorum..yazılanları ibretle okuyunuz..empati yaparak,kendinizi insanların yerine koyunuz..cunku ben;
bu depremde sokaklarda ac yatan insanlar gordum..
bu depremde toplu mezarlar kazan dozerler gordum..
bu depremde kızı ölmü$ bir babaya “20 milyon vermezseniz,cesedi cıkartırız” diyen belediye memurları gordum..
bu depremde mezar yaparken uc kuru$ kâr icin “malzemeden calarım” diyen sozde musluman mezarcılar gordum..
bu depremde uzerinde “para ile satılmaz” yazan urunlerin,nasıl insanlara para ile satıldıgını gordum..fırsatcılıgı gordum..uc kagıtcılıgı tattım..
bu depremde annesini babasını kaybetmi$ alman bir kıza prefabrik konut kar$ılıgında sarkıntılık yapan/ili$ki teklif eden gorevliler gordum..
bu depremde kolundaki bilezik icin bilekleri kesilen kadınlar gordum..insanın hayvanlıgına tanık oldum..
bu depremde ya$arken birbirini belkide hic tanımayan insanların nasıl aynı mezarlara rastgele atıldıgını gordum..

aslına bakılırsa burda yazamayacagım veya yazmaktan utandıgım..derin uzuntu ve keder icerisinde kalarak,insanlıgımdan utandıgım oyle cok $ey gordum ki..
ya siz,kacınız gordu bunları..
yoksa gordunuzde sizede unutturdular mı?
(okocha, 20.10.2006 23:23 ~ 21.10.2006 00:55)

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: