II./ hitler ve garip hikayesi
23 Tem 07

1- AKP’ye oy veren seçmenin %40′ı (yani Türkiye’nin %20si) muhalefetin beceriksizliğine ve gelecek vaat edememsine, ayrıca AYM’nin kararlarına tepkili olduğundan bunu yapmıştır. AKP’liler %25-30 civarında oy alacakken %46 oy almışlardır. Böyle muhalefet olmasa bu kadar alabilirler miydi? Tartışılır. :roll:

2- AKP seçim kurmayları zaten seçimlere hazır bir biçimde örgütlüydü ve son birkaç ayda arı gibi çalışarak ne yapıp ne edip seçmenin oyunu almasını bildi. Yeri geldi mağdur edebiyatı yaptı,yeri geldi erzak verdi,yeri geldi hediye verdi,yeri geldi başka şeyler yaptı ve istediğini aldı mı aldı. En azından oylarının %60ını bu yöntemler ve söylemler sayesinde aldı. ;)

3- CHP yalan çıkan “Yalanını da al git!” reklamları, kendine “Cumhuriyet Mitingleri”ni %100 güvence görmesi, seçmenin ayağına gitmek yerine seçmeni ayağına beklemesi (istisnalar ayrı), insanlara 4 yıldır umut vaat etmeden son 15 günde hazırladığı bir pusula ile projeler sunması ve bunları duyurmakta geç kalması yüzünden kaybetmiştir. Gerekli yenilenmeleri yapacak bir yönetime ihtiyacı vardır. Soğuk savaş döneminden kalma “Öcü var” politikaları yerine sosyal demokratik yurtsever politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Halk nezdindeki güvenini tazelemelidir. Dinozorlardan arınmalıdır. Her telden saz çalmak yerine “sosyal demokrat” telden saz çalmalıdır,ithal adaylarla veya yapay CHP’lilerle bu iş yürümemekte, 1+1 = 2 etmemektedir. Ancak bu yolla iktidar alternatifi olabileceği (ki olması da gerekir) ortaya çıkmıştır. ;)

4- MHP milliyetçi sağdan milliyetçi merkeze kaymış, eski kaleleri sayılabilecek illerden ya 1 mv. çıkarmış ya da hiç çıkaramamış, batıdaki illerden ise beklenmeyen atılımlar yapmıştır. Geçmiş yıllardaki seçimlerle karşılaştırıldığında MHP, milliyetçi sol seçmenden de oy alarak %14′lük bir oya sahip olmuştur. Milliyetçi söylemlerinin yanında merkezci söylemlerini de ön plana çıkararak, ekonomik alandaki projelerini geliştirerek diğer seçimlerde daha fazla ön plana çıkabilir. ;)

5- DP ise geçen seçimlerdeki İsmail Cem’in “Yeni Türkiye”si, Mehmet Ali Bayar’ın “Demokrat Türkiye”si gibi ölü doğan bir oluşum olmuştur, Anavatan ile yapmayı planladığı birleşme gerçekleşmeyince halk nezdindeki güveni ve itibarı sıfırlandı. Doğal olarak da seçimleri kaybetti. DP’den yalnızca Mehmet Ağar’ın istifası yetmez, bütün yönetimi sıfırdan yenilenmelidir. Koskoca DP-AP-DYP tabanının verdiği mesaj budur, her zaman %20′den az oy almadığı, ekolünün doğum yeri Ege bölgesinin verdiği mesaj (ki %9 almıştır bu seçimlerde Ege’den) budur. Büyük bir toparlanma ve yenilenme süreci sonrasında Merkez Sağ / Liberal Sağ’ın abiliğini yapacak güce erişebilecektir. ;)

6- GP ise zaten 2002′deki yapay oluşumunu 2007′de de ortaya koymuş olup bir bölen olmaya çalışmış, gene AKP yerine CHP,MHP ve DP’den toplam %3 oy’u bölmüştür,bir oy’un bile kıymetli olduğu bu seçimlerde. Ağır bir darbe yemiştir,toparlanması kolay görünmemektedir.

7- Saadet Partisi ise “Erbakancı Milli Görüş” söyleminin artık seçmenin gözünden düştüğünü acı ama gerçek bir biçimde tecrübe etmiştir.

8- ÖDP seçimlerde bir etkinlik gösteremese de (eski) lideri Ufuk Uras’ın İstanbul 1. Bölge’den bağımsız olarak seçilerek TBMM’ye girmesi ile temsil hakkı kazanmıştır,en azından “Sosyalist Sol” diyebileceğimiz kesimin 1 kişi ile bile olsa temsil edilebileceğinin ilk adımını atmıştır. Bu dönem, ÖDP’nin halk karşısındaki sınavı olacaktır.

9- DTP, bağımsız adaylarla seçime girerek barajı delmiştir ve TBMM’de grup kuracak kadar vekil çıkarmıştır. Bu dönem, DTP’nin Türkiye’nin değerleri ve değişmez ilkelerini benimseyip benimsemediğinin sınavı olacaktır. Seçim öncesi açıklamaları Türkiye Cumhuriyeti’ne küstahça tutum ve davranışlar içermektedir. TBMM’de ne derecede gerginik yaratacakları, Güneydoğu’yu temsil yerine kimleri temsil ettikleri bu dönemde açığa çıkacaktır. Dilerim o maskelerinin ardındaki iğrenç yüzleri ve emelleri ortaya çıkar da gerçekler daha net anlaşılır.

10- ANAP eski lideri Mesut Yılmaz ve bir zamanlarki eski ittifak ortağı BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, memleketlerinden kemikleşmiş kitlelerinin desteğiyle mecliste yer almıştır.

11- Baskın Oran, başkalarının ipiyle kuyuya inenler misali seçimlere katılmış ancak yenilgiye uğramıştır. Eğer DTP desteği aramak yerine (ki onlar o bölgede kendi adaylarını çıkardı ve Baskın Hoca’dan daha çok oy aldı) kendi başına girseydi daha çok oy alabilirdi. ;)

12- Yaşar Nuri Öztürk’ün HYP’si de dahil olmak üzere BTP, İP, TKP, LDP, EMEP gibi partiler de kendileri için öngörülen oy oranlarını aldılar. Vatandaşın ancak içeriği ucundan kıyısından da olsa doldurulmuş vaatlere karşılık verdiği yine ortaya çıkmıştır. ;)

Not: Eksiklerim olabilir,onu da sizin sürçi lisanıma olan affınıza bırakıyorum. :)

*Ütopyam Forum’a yazdığım seçim analizini 51 Promil okuyucularıyla da paylaşmak istedim.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

2 yorum yazılmış

  1. eLanor teLrunya demiş ki:

    akp’nin pek değerli kurmaylarının çalışması bence son aylarda değil; geçtiğimiz 4.5 yıla dayanıyor. malum daha rahat çalıştılar, yaptılar, ettiler; aha da buyrun sonuç. chp; sosyal demokrat değil de merkez parti olarak girdi bu seçimlere; girmesiyle çıkması bir oldu gibi bir şey oldu zaten. sp ise ilginç… bilmem kaç bin kişiyi konya’da, hele hele istanbul çağlayan’da topladı; herkes ayıla bayıla erbakan’ı dinledi ama millet gitti yine akp’ye oy verdi. yani erbakan’ın deyimiyle “cehenneme bilet aldılar.” alsınlar bakalım.. hep birlikte bir alametin biletini aldık; bakalım nerelere gideceğiz?
    abim; yazının her cümlesine katılıyorum; zaten konuşmuştuk bunu uzun uzun. ve son olarak demek istediğim şey; sen siyasalcı olsan daha güzel olurdu sankim=)

  2. Ariesman demiş ki:

    Siyasette iş yok ki. :P Asıl iş hukukta,yargıda,daimi güç orada. :cool:

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: