Çıkarcı Polyanna altay oktem – ek$i sözlük
04 Haz 07

biraz zoraki bir yazı aslında bu. hem hemen yatmayayım biraz daha durayım amacıyla, hem de hadi bir şeyler karalayayım amacıyla yazılmış bir şey, umarım düzgün bir şeyler çıkar sonunda.
herkesin problemidir, muhtemelen herkesin problemi olmaya da devam edecektir. “neden bu çocuk benden uzaklaşıyor” ya da “neden ailem beni anlamıyor” serzenişleridir sürekli devam edecek olan. eğitim ailede başlar evet ama ne eğitimidir bu ailede başlayan? çocuğun küçük yaştan itibaren belli bir doğrultuda ve belli bir kalıpta yetiştirilm… büyütülmesi midir ailede başlayan? neyse burası ayrı bir tartışma konusu. aile yıllar boyunca çocuğunu belli çerçeveler içinde yetiştirmiştir ve zaman zaman kızsa da, bağırıp çağırsa da genel olarak bu gidişattan memnundur. fakat aile bir süre sonra çocuğun büyüdüğünü farkedemez hale gelir. belki sadece çocuk büyüyüp değişiyor olsa farkedecektir ama değişen sadece o çocuk değildir, çevre şartları değişmektedir, çocuğun çevresi, arkadaşları, değişmektedir. aile düşünür, “bizim zamanımızda” söylemlerine başlar, halbuki en büyük değişken zamandır aslında. kendi gençliğinde yaşadıklarını düşünür ve anlam veremez çocuğun tuhaf davranmasına. kendi gençliğini düşündüğünde aslında çocuğu en iyi şartlarda yaşattığını düşünür fakat anlamak istemez bir türlü aradan 20-30 yıl geçtiğini. bir kaç yılda bir şehir bile yepyeni bir yer olabilirken, onlarca yılda nelerin değişebileceğini düşünmek istemez bir türlü.
aile kendi yaşamış olduğu şartları düşünerek çocuğu hep en iyi ortamda yaşattığını düşünürken çocuk içten içe aileden uzaklaşmaktadır. ailenin yetiştiği ortam yoktur çünkü, bambaşka bir ortam vardır ve bu ortam ailenin kabullenemediği bir ortamdır. aile belli bir çizgiye kadar anlayış gösterse de bilemez aslında o çizginin daha ileri seviyede olması gerektiğini. çocuk da ailenin onu anlayamadığından yakınır ve ailesinden giderek uzaklaşmaya başlar. ilişki belli bir seviyeye ulaştıktan sonra aileyle doğru düzgün dialog kurulamaz olur, aile baskı uygulayarak çocuğu hala kendi istediği kalıplar içerisinde tutmayı düşünmektedir. yıllarca aklına bile getirmemiştir çünkü çocuğun farklı bir birey olduğunu ve olacağını…

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: