cocukken hayvanlara yapilan iskenceler – ek$i sözlük Hepimiz Ermeni miyiz? – Milliyet
27 May 07

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10675737

hassas bir karşılaştırma olacak lakin birisinin bunu yapması lazım…

öncelikle, uzun müddet boyunca yer yüzünde hep birden fazla tanrının varlığına inanılmış ancak zamanla gerek kılıçla oluşturulan baskılar gerekse kişilerin tercihleri nedeni ile tek tanrıcılık populer olmaya başlamıştır…ancak hali hazırda yeryüzü’nde çok tanrılı olan ve bir hayli gelişkin toplumlar da mevcuttur. bu gerçeğin de göz ardı edilmemesi gerekir…

bakalım örneklerimize. mesela geçmişte ve günümüzde mısır.
envai çeşit tanrıya sahipti ne yapıyorlar bu yolda piramit inşaa ediyorlar, iyilikle mi kötülükle mi onu bilmem, bu gün halen insanoğlu bu piramitlerden inşaa edemeyecek seviyede mi? evet! hali hazırda keops piramitinin bir benzerini yapabilirim diyen insan evladı şu teknolojiye rağmen ortalıklarda görünmemekte. peki geçmişte ki allahsız mısırlıya, yığınla tanrısı olan mısırlıya ne böylesine güç verdi de adam kalktı binlerce yıl sonra bir girişilemeyecek bir degil beş değil sayısız piramiti şak diye koydu ortaya?

çin, bakın hangi ulus çin seddi gibi bir dev eseri daha koyabildi ortaya, bu adamlar da tek tanrıcı değil. evet bir mabet değil çin seddi ama dev bir mabedi yani çin’i koruyan unsurdur aynı zamanda.

hindistan’da var olan mabetler, görseniz götünüz düşer o denli şahaneler, o mabedleri yaptıran iman gücü tek tanrıdan gelmedi!

bakınız tibet, bakınız aztek, maya…dağların tepesine yol vermez yüksekliklere o denli büyük mabetler yapmayı başardılar ki binlerce yıl sonra bu gün bakıp iç geçiriyoruz, yok çünkü bizde halen o tarz bir güç.

şimdi gelelim araplara, dike dike kabe’yi diktiler, dümdüz satıhta duran siyah bir küp…aman ha, küçük gördüğümden değil, sadece bir karşılaştırma yapınca sayıca fazla tanrıya sahip olanların tek tanrılılara karşı daha yetenekli olduğu çıkıyor ortaya…bakın hristiyanlar, envai çeşit katedral yaptırdılar ancak yüzlerce sene uğraşıp yaptırdıkları katedrallerhem çok yeniler hem de insan’a huzurdan çok korku vermekteler…sanat harikası diyesim gelmiyor o denli. müslümanların yaptırdıkları camilerden de dem vurabiliriz ancak bak ne diyorum adam kaç bin sene öncesinde dikti onlari bana şurada 250-500 sene ömrü olan camiyi, kiliseyi örnek gösterme boşuna güler geçerim.

mısır kültürüne geri dönelim, yazısı ile, mimarisi ile, kültürü ile öyle şahane bir toplum o denli köklü bir millet teslim oldu islama, şimdi ne yapar mısır? ataları gökleri delen piramitleri inşaa etmiş mısırlılar bu gün sfenksin karşısına, bir kaç yüz metre ilerisine diktikleri varoş semt ile aklımdalar halen…bu noktaya vardılar artık kendi özüne duyduğu saygıyı da yitirdiler islam sayesinde. özüne dönmeyi başarabilse halbu ki hepimiz secdeye geleceğiz önlerinde. ama mümkün değil geçti o işler.

tek tek her ulusu her milleti her din’i karşılaştıracak değilim..zaten amacım islamı yermek de değil haşa, tek gayem bu gerçeği ortaya sürmektir.

günaha girme korkusu ile, cehennem korkusu ile, ha geldi ha gelen kıyameti ile kendisini geliştirmekten kaçan toplumlar yarattı islam. adam gibi bir çivi çakmadılar dünya’ya cami’den medreseden başka bir yere yatırmadılar parayı. insan anatomisini, portresini, perspektif bilgisini yasaklayarak aslında doğa’ya, insan doğasına ve doğa’nın doğasına karşı gelmiş oldu islam..ama unutmayın dünya doğallığını bozan her şeyi er ya da geç yok eder. hele ki sen yaratanının yarattığı doğayı taklit etmeyi günah saymışsan ilk yok olacaklardan biri de sensin. anlayamadın çünkü doğayı taklit edemediğin için kavrayamadın da altında yatan esasları.

bu dev araştırmamdan sonra ortaya çıkıyor ki tek tanrıcılık yaratılık için büyük bir sorundur.
(arzach, 18.03.2007 19:28)

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: