Dostluğa dair… ekranlarda başlayan dostluk
06 Eki 06

Ramazan ayı gelince heryerde dini şeyler konuşulmaya başlar, gazeteler dini ekler verir, Allah kelimesinin bir defa dahi geçmediği yerlerde ezanlar okunur, televizyonlar dini yayınlar yapar.. Dini yayın yapan televizyonların yayınları arasında hocalarda konuşur, açık oturumlar yapılır her sene bu ay ..
Oruçlu iken sigara içilir mi ? Oruçlu iken sakız cignenir mi ? Ramazanda alkol kullanılır mı ? diye uzar gider sorular .. Verilen cevaplarda hemen hemen aynıdır. Sigara karın doyurmaz, dışardan soluduğumuz hava gibi pis bi dumandır. Sakız ı yutmadığımız sürece bişey olmaz. iftardan sonra içip, sabah oruç tuttuktan sonra günah olmaz.
Bunu söyleyende, inananda, düşünende Ramazan ayını sadece midenin boş kalması ayı sananlardır. Bana göre Ramazan;
nefsi terbiye etme ayıdır. Yapmayı ihtiyaç olarak gördüğümüz şeylerden vazgeçme ayıdır.
Sigara pis bir dumandır evet, ama keyf alarak içtiğimiz bi maddedir, eğer oruçlu iken sigara içilir diyosak ve içiyorsak olması gerektiği gibi nefsimize hakim olamıyoruz demektir. Sakızda öyle, alkolde aynı şekilde ve yasaklanan diğerleride aynı şekilde…
Belki örnek olarak böyle bişey düşünülemez ama köpek besleyen birisi, köpeğinin kendisine alışması, kendisine sadık olması için aç bırakır, köpekte bunlara sahip olmak için itaat eder, söylenenlerden anladıklarını uygulamaya çalışır. Biz köpek değiliz evet. Eğer bu yazıyı okuyan birileri “Biz köpekmiyiz de bu şekilde nefsimizi terbiye etmeye çalışalım” diyebilir. Söylemek istediğim şudur, köpek nasıl insanların söylediklerini yapmaya mecbur canlılarsa, bizde Allah’ın söylediklerini yapmaya mecbur insanlarız. Köpek söylenenleri yapmadığında insanlar tarafından nasıl cezalandırılırsa, insanlarda aynı şekilde cezalandırılacaktır.
Ben hoca değilim, imam hatip lisesinde okumadım, kitaplarla ve televizyonlarla da pek alakam yoktur.
Bu söylediklerim ve düşüdüklerim, sahip olduğum beyni hafif çalıştırdıktan sonra yazdığım şeylerdir. Hayırlı Ramazanlar …

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , , ,

2 yorum yazılmış

 1. hashasi demiş ki:

  Kim senin yasanı çiğnemedi ki söyle?
  Günahsız bir ömrün tadı ne ki söyle?
  Yaptığım kötülüğü kötülükle ödetirsen sen
  Sen ile ben arasında ne fark kalır ki söyle?

  Ömer Hayyam

 2. Dark Master demiş ki:

  güzel şiir.ömer hayyam’ında nedense bu tür şiirlerine hep denk oluyorum yahu.ama güzel şair, beğenirim yani.

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: