msn’de titreşim Sıkıldım…
26 Eyl 06

kadercilik anlayışı

Saat 21:34'de S-Ak tarafından yazılmış

hiç anlamam şu kadercilik anlayışını. adamın başına bir şey geliyor, ne biliyim amcası teyzesi ölüyor, trafik kazası geçiriyor, deprem oluyor ve ölüyor, sonunda adamın söylediği şey “kaderinde bu varmış” veya “alın yazısı buymuş” tarzında şeyler. öleceği varsa orada olmazsa zaten başka bir yerde başka bir zaman ölürmüş. iyi de elbette ölecek, bilim henüz sonsuz bir yaşam sağlayabilmiş değil ki insanlara. :) neyse diyorum ki insan kendi kaderini kendisi çizer. önceden belli olan bir kader yoktur hiç bi zaman. adam yoldan geçerken kafasına inşaattan tuğla düşer, ölür. bu o kişinin alın yazısı falan değildir, inşaattakilerin sorumsuzluğu, gerzekliğidir. ya da adam sınava hazırlanır hazırlanır yine de düşük not alır, sonra da kaderim böyleymiş diye oturur ağlar. kader değildir bu, büyük ihtimalle verimli bir şekilde çalışmamıştır ya da kapasitesi yetmiyordur. kaderde varsa düzülmek, neye yarar üzülmek gibi bir mantık(sızlık) edinmişiz, daha çok bekleriz oturduğumuz yerde, bir şeyler düzelecek diye.

Bunları da sevebilirsiniz:

Etiketler: , , , , , , ,

2 yorum yazılmış

  1. SPoRTeXHauST demiş ki:

    şu kadercilik işini hiç anlamıyorsan, “sınava hazırlanıp hazırlanıp düşük not alan kapasitesiz insan” senden daha iyi demektir … hiç bir bilgi olmadan duvara bakıp “kaderde neymiş” demek çok normal, ama “kader” in anlatıldığı bi kitabı açıp ciddi bi şekilde okursan “kişinin yoldan geçerken kafaya tuğla düşerek ölmesi”ni ölenin kaderi, “inşaatta çalışırkan yanlışlıkla adam öldürmek” te öldürenin kaderi olduğunu anlarsın. dir bana göre.
    bu sadece benim düşüncemdir, dinimiz islam.

  2. eLanor demiş ki:

    dinimiz islam diye susup oturacak mıyız? o zaman çalışmayalım hiçbirimiz… emek harcamayalım.. kaderde zengin olmak varsa, iyi bir mevkiiye gelmek varsa oluruz. yoksa da canımız sağolsun. ben de çok merak ediyorum şu ingilizce tıpa falan girenleri? demek ki kaderlerinde varmış.. tabii canımmm!!! hiç çalışmayla olacak bir şey mi??!! daha neler?!?!

Yorum yaz

Aşağıdaki formu doldurarak misafir olarak da yorum yazabilirsiniz fakat üye olmanızı tavsiye ediyoruz.

Misafirler için yorum yazma paneli: